Thomas Andrews

-Konsey Öncesi Yaşamı-

1873 yılında Comber, Birleşik Krallık içerisinde orta bütçeli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Royal Belfast Akademi Enstitüsü'nün gemi mühendisliği bölümünü bitirerek Harland and Wolff tersanesinde mühendis olarak görev almaya başladı. Uzun zaman sonra buranın müdürü haline geldi. Daha sonra White Star Line deniz şirketi ile ortak olan Harland Wolff Tersanesi 3 tane transatlantik gemi yapmayı planladı. Bu gemilerin biri de RMS Titanic idi. Diğerleri ise RMS Olympic ve RMS Gigantic idi, bu iki geminin kuruluş ile herhangi bir bağlantısı olmamıştır. Thomas Andrews Titanic'in yapımında baş mühendis olarak görev aldı. Bu süreç içerisinde, Bay Andrews, Aetherium'a konsey içerisinde görev yapması için davet almış ve daveti kabul etmiştir. Bay Andrews'ün kurul için seçilmesi zamanına göre daha iyi olağanda ve sağlam gemiler üretmesine dayandırılmaktadır. Bay Andrews, 15 Nisan 1912 yılında New York'a daha rahat gitmek için Titaniğe binmiş ancak gemi batmıştır. Her ne kadar Andrews'in öldüğü belirtilsede, Bay Andrews insanlara yardımcı olduktan sonra Filika No. 15'e binmiş ve kurtulmuştur. Bay Andrews her ne kadar istemese bile kendisine ölü süsü verilmiş ve New Yorka getirilmiştir.

-Amerikada 1 yıl-

Bay Andrews, White Star Line'a ait, New York'un Chelsea semtinde bulunan Pier 59'da gemiden indirilmiştir. Gemiden indirildikten sonra kendisi kuruluş adına çalışan 12 silahlı personel tarafından karşılanmıştır ve toplantı için Nantucket Adasının arka kesimine inşa edilmiş olan Tesis-045'e götürülmüştür. Toplantının ertelenmesinden kaynaklı 6 ay tesis içinde yaşamak zorunda kalmış ve bu süreç içerisinde ayak sesleri duyulan 1. Dünya savaşını öngörerek Tesis-045'te bulunan tershanede ekibi ile beraber tasarladığı BB-51'in üretimine başlamıştır.

-Toplantı Günü-

Tesis-045'in sualtı gözlem alanında bulunan toplantı odası içerisinde toplantı başladı. Toplantı çoğunlukla konseyin birbirine tanıtılması, görev dağılımı ve o zamanın politik başlıklarını konuşmaktan ibaretti. Buna yoğunlukla Amerika'nın 1. Dünya savaşı çıkarsa hangi safta yer alacakları dahil oldu. 17 üyenin bulunduğu oda çoğunlukla sessiz kalıyor, ve oda içerisinde sadece sayfa çevirme sesleri duyuluyordu.


Toplantı sırasında konuşulan konu başlıkları şunlardır:

  • 1. Dünya Savaşı genel öngörüler ve öngörü yorumlama
  • Okyanuslar ve denizler üzerindeki tehditler
  • Tesisler, büyüklükleri, kapasiteleri ve bulundukları bölge
  • BB-51'in kuruluş hakimiyeti adına akdenize gönderilmesi
  • Vakfın savaş durumunda yaşayabileceği bütçe darlığı
  • Personel oranı
  • Askeri bütçe ve kapasite
  • Ele geçirilen ilk Aetherler, ve üzerlerinde devam eden araştırmalar

Bu konuların 12 saat boyunca konuşulmasının ardından toplantı bitmiş ve konsey üyeleri tesis içerisindeki ofislerine çekilmiştir.

-1. Dünya Savaşı-

28 Temmuz 1914'te başlayan 1. Dünya Savaşı vakıf için bir şok dalgası olmuştur. Savaşın 1915'te başlamasını öngören Thomas, savaşın daha erken başlamasına şaşkınlıkla karşılık vermiş ve 1 gün boyunca odasına kapanmıştır. Savaşın 2. günü konsey üyeleri arasında acil bir toplantı gerçekleştirilmiş, toplantı sonucunda vakfın savaştan uzak durmasına karar kılınmıştır.

1915 yılında savaşın uzayacağı anlaşılınca savaşa vakıfta katılmıştır. Thomas bu süreç içerisinde zırhlı ve krüvazor tarzı gemilere öncelik vermiştir. 1900-1918 yılları arasında bitirilmiş tüm vakıf gemileri aşağıdaki gibidir:

Geminin Adı / Numarası İkmal Tarihi Türü
Jules Michelet 1908 Zırhlı Krüvazor
BB65-0 1918 Zırhlı
Veritaire 1910 Zırhlı
Andrews 1907 Torpido muhribi
Republiquet 1916 Dretnot
Suffrein 1906 Ön-dretnot
BB67-0 1918 Zırhlı
Zeulasein 1916 Torpido Muhribi
TestBB651 1917 Zırhlı

-1946 İsyanı-

Vakfın siyasetçiler yüzünden yönetilmesi ve bu durum yüzünden vakfın kötüye kullanılması dolayısıyla çıkmış bir isyandır. Bu isyan sonucunda kurul devrilmiş, bir kısmı öldürülmüş ve başa yeni bir kurul geçmiştir. Bu süreç içerisinde yönetim kurulunda bulunan üyeler her ne kadar belirli yerlerde koruma altına alınmış olsa bike Henry Seymour Rawlinson gibi bazı üyeler ele geçirilmiş ve idam edilmiştir.

Thomas Andrews isyanı desteklediği için isyancılar tarafından idam edilmemiş ve isyan bittikten sonra bile kuruluştaki görevini sürdürmüştür.


-Ölümü-

1950 yılında tesis-030 içerisinde bulunan ofisinde çalışırken kalp krizi sonucu 77 yaşında hayatını kaybetti. Kendisinin anısına kuruldaki ilk görev yeri olan tesis-045'in tershane bölümünün girişine heykeli dikilmiş ve tesisin ana giriş koridoruna portresi eklenmiştir

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License